ul. Jana Kasprowicza 20
Warszawa
Pogotowie pogrzebowe 24h/7 dni
Więcej

Cmentarz Powązkowski, czyli w skrócie Powązki – tę nazwę słyszał chyba każdy, nawet jeśli nie mieszka w Warszawie. Warto jednak pamiętać, że cmentarze nazywane mianem Powązek są w Stolicy Polski dwa. Jeden z nich to Cmentarz Powązkowski – inaczej Stare Powązki – drugi natomiast to Cmentarz Wojskowy na Powązkach, które potocznie nazywa się Powązkami Wojskowymi. Różni je nie tylko historia, ale i położenie na administracyjnej mapie Warszawy.

Usługi pogrzebowe Powązki

 

Zakład Pogrzebowy Heron wielokrotnie pomagał mieszkańcom Warszawy, organizując pogrzeby zarówno na Cmentarzu Powązkowskim jak i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród tych pogrzebów są pochówki tradycyjne, jak i kremacyjne – w tym też o charakterze specjalnym czyli pogrzeby państwowe oraz wojskowe.

Pracownicy Zakładu Pogrzebowego Heron posiadają szeroką wiedzę na temat formalności, które należy dopełnić, jak też mają doświadczenie w realizacji samych uroczystości żałobnych. Firma Heron służy swoim wsparciem w przygotowaniu pogrzebów na Powązkach zarówno osobom prywatnym, jak i różnego rodzaju instytucjom, które powierzają jej organizację ceremonii.

Stare Powązki

Ten najbardziej znany – najstarszy i najbardziej zabytkowy – cmentarz Stolicy powstał w 1790 roku. Zaprojektował go architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Dominik Merlini. Położony jest on przy ulicy Powązkowskiej 1, w dzielnicy Wola, na obszarze 43 hektarów. Od momentu pierwszego pochówku znalazło tu miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych Polaków. Są wśród nich artyści i politycy, uczeni, lekarze, działacze społeczni. Warto wspomnieć choć niektórych. Na Powązkach znajdują się groby m.in. pisarza Władysław Reymonta, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kieślowskiego, Witolda Lutosławskiego, Czesława Niemena, Jana Nowaka Jeziorańskiego czy Ireny Sendlerowej.

Liczbę osób pochowanych na Starych Powązkach szacuje się na około milion. W roku 2014 Cmentarz Powązkowski został uznany za pomnik historii – nie tylko ze względu na to, że spoczywają na niej wiele osób, których życie i działalność stały się niejako fundamentem polskiej tożsamości, ale także za względu na bezcenną wartość architektoniczną nagrobków znajdujących się na Starych Powązkach.

Usługi pogrzebowe Stare Powązki

Kliknij, żeby powiększyć

Zdjęcia – Powązki Stare

Powązki Wojskowe

 

Cmentarz Wojskowy na Powązkach również położony jest na ulicy Powązkowskiej, ale przypisano go do numeru 43/45, co lokalizuje go w dzielnicy Żoliborz. Jest on mniejszy od Starych Powązek, gdyż jego powierzchnia obejmuje obszar 24,3 hektara. Został założony w roku 1912 z przeznaczeniem dla zmarłych prawosławnych żołnierzy rosyjskich. W roku 1918 przeszedł jednak pod administrację rzymskokatolickiej Kurii Biskupa Polowego. Odtąd chowani są na nim głównie wojskowi – w tym uczestnicy licznych powstań narodowych oraz wojen o wolność Stolicy i Polski.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach znajduje się Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, Kwatera na Łączce, gdzie są pochowane osoby zamordowane przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945–1956. Również na tej nekropolii znajduje się Kwatera Smoleńska, gdzie zostało pochowanych 28 ofiar katastrofy, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku.

zakład pogrzebowy powązki

Kliknij, żeby powiększyć

Zdjęcia – Powązki Wojskowe